HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Yalova da seçim heyecanı

Yalova da seçim heyecanı

Tarih 18 Kasım 2013, 08:12 Editör Aykut Akkaya

İl, ilçe ve beldelerde aday adayları ile vatandaşı farklı bir seçim heyecanı sardı. Hemen hemen her dükkan ve evde seçim konuşulur oldu.

600 kişinin oy kullandığı bir temayül yoklaması… Tabii, gerekli ama neden yapılır bilinmez, akıl da ermez zaten… Geçen seçimlerdeki temayül yoklamasını hatırlıyor musunuz, çıkan isimler farklı, genel merkezden gelenler farklı idi…

Her kafadan farklı bir ses çıkıyor, yerel gazete köşelerinde de Koçal’ın ismi adeta kesinleşmiş gibi yazılıp, çiziliyor… ‘söz almasa partiye geçmezdi’, ‘isterlerse göstermesinler parti kadar güçlü, tek başına seçimi yine kazanır’ gibi söylemler kulislerde konuşuluyor. Bizlerin merak ettiği ise sadece; geçen seçimlerde olduğu gibi acaba bir bütünlük yaşanacak mı, yoksa yine bölünmeler meydana gelecek, ‘benim adayımın ismi gelmedi oyum başka partiye mi’ denecek, işte merakla beklenen en önemli ayrıntı… Geçen yerel seçimlerde de teşkilat Barbaros Binicioğlu’nun arkasında dursaydı, sağa sola çekiştirmeler olmasaydı bugün Yalova’da farklı bir süreç yaşanıyor olurdu.

Tabii, unutmayalım Yalova’da seçimlere sadece Ak Parti katılmıyor, CHP’nin iki aday adayı da oldukça yoğun bir çalışma sergiliyor. Özellikle Vefa Salman’ın çalışması gerçekten parmak ısırtacak gibi… Geçen dönemlerde Yakup Koçal’ın ekip çalışması aklıma geliyor, hani o AKP karşısında kazanılan seçim. İşte o günlerdeki gibi bir bütün şeklinde muhteşem bir teşkilatçılık örneği sergileniyor, Vefa Salman ve ekibi tarafından: Hatta o günlerde Koçal'ın yanında gördüğüm birçok ismi de burada görmek mümkün. CHP bu kez işi çok ama çok sıkı tutuyor. Tabii, bu benim düşüncem...

Bekleyip göreceğiz.

İlçelerimizde de farklı görüntüler yaşanıyor…

ALTINOVA halkı Dr Metin Oral ile adeta bir bütün olmuş.

En fazla aday adayının bulunduğu ilçemiz Altınova’da mevcut belediye başkanı öyle güçlü ki, diğer isimler neden sahneye çıkmış anlamak mümkün değil… İlçede farklı on sokakta ikişer kapıyı bizzat ben çaldım. Karşıma çıkan hanımefendilere; “Belediye Başkanı Metin Oral’dan memnun musunuz?”, “tekrar oyunuzu verir misiniz” diye sordum. Aldığım cevaplar karşısında şaşkına döndüm diyebilirim. Herkes aynı sözlerle yanıtlıyordu sorumu… ‘Allah razı olsun, çok değerli bir insan, yaptıklarından memnunuz, Başbakanımızı nasıl seviyor, destekliyorsak Dr. Metin Oral’ı da öyle seviyor, destekliyoruz. Oyumuz da kalbimizde onunla birlikte, Allah yardımcısı olsun’ her kapı karşısında bu ve benzer cevaplar almışken, bu ilçede başka bir aday üzerinde durmak, farklı yorumlar yapmak bizce anlamsız.

Demek ki, çalışıyor ve güler yüzlü yaklaşıyorsanız partili partisiz herkes sizi sevebiliyor.

TAVŞANLI da işler biraz karışık.

Geçen seçimlerde rahat bir süreç yaşayan mevcut başkan Çiçek’in işi bu kez biraz zor gibi… Kendisine destek veren doğulu olarak tabir edilen kesim bu kez kendi içlerinden bir aday adayı çıkardı ve üstelik kahvehanelerde, ‘gerekirse farklı bir partiye bile destek verebiliriz’, ‘belde de değişim istiyoruz’ gibi söylemler konuşuluyor. Bazı kesimler de eski belediye başkanı Demiraslan’ın ismi geçiyor ama Çiçek, tecrübesi, yaptığı hizmetler ve güler yüzlü tavrıyla insanların gönlünü almayı iyi biliyor, aynı desteği yanında toplayabilirse tekrar kazanabilir.

TAŞKÖPRÜ yorumu üç gün sonra…

ÇİFTLİKKÖY tam bir kapalı kutu.

Parti desteği olmadan tek başına bir parti gibi, iktidar adayı karşısında seçim kazanabilen güçlü bir isim mevcut Belediye Başkanı Metin Dağ… Bu kez CHP tarafında: merak edilen, acaba CHP’nin oylarını da yanında toplayabilecek mi? kırılmalar olur da, sağ bir partiden gelen Dağ’a geçmişte oy veren diğer partililer ‘bizler sol partiye oy vermeyiz’ düşüncesiyle, farkı bir adaya oy verir mi? (örneğin MHP den gelen oylar gibi…) İşte bu varsayımla düşünürsek ve AK Parti’de geçen yerel seçimlerde Yalova’da olduğu gibi sağa sola çekiştirmeler yaşanırsa işte o zaman Dağ yine rahat bir şekilde koltuğunda oturmaya devam eder.

Gerçi, Ak Parti aday adayları bu kez farklı bir görünüm sergiliyor, çalışmaları birlikte bir bütün gibi gerçekleştiriyorlar. Seçimi almaya, Çiftlikköy’e Ak belediyeciliği getirmeye kararlılar gibi… Bu tablo adayın ismi geldiğinde de devam ederse sonucu şimdiden kestirmek oldukça güç olur. İyi çalışan kazanır.

ÇINARCIK iki isim arasında

Mevcut Belediye Başkanı Murat Erdoğan ilçe halkının yanında olduğunu düşünürken, bazı kesimler ise Ak Parti’ye yeni katılan Halil İbrahim Büyükgümüş’ün isminin geleceğini düşünüyorlar. Onlar aralarında düşüne dursunlar ama görünün başka bir gerçek var. Geçen yerel seçimleri çok az bir farkla kaybeden CHP bu kez çok farklı hazırlanıyor. Aday Kurt, kapı kapı gezip günün her saatini değerlendiriyor. İlçedeki esnafın çoğu CHP diyor… Yaz yoğunluğu bittiği halde ilçedeki farklı kötü görüntüler, yetersiz kalınan hizmetler, vatandaşı arayışa itiyor gibi…

Beldelerinde de pek farklı değil.

Kocadere ve Teşvikiye’de Ak parti varlığından söz etmek pek doğru olmaz. İnsanlar buralarda ne Ak parti ismini, ne il başkanının kim olduğunu, ne de Yalova Milletvekilinin fotoğrafını televizyon haberleri haricinde pek görmüş değil. Yani Ak parti buralara pek uğramıyor… Tabi bunu sadece Ak parti için değil, tüm siyasi partiler için söylemek daha doğru olur. Küçük yerlerde halk, siyasileri sadece seçim zamanlarında değil, her zaman yanında görmek istiyor.

Esenköy’de bir belde ama çok farklı

Mevcut başkanın seveni olduğu kadar sevmeyeni de var tabii… Ama görünen bir gerçekte var. Yapılan hizmetler… Esenköy, eskilerde olduğu gibi değil. Altyapı, çevre düzenlemeleri, yenilenen sahil şeridi, hızla değişime uğrayan bir belde var kaşımızda. Böyle bir durumda farklı bir partinin burada varlık göstermesi pek mümkün değil gibi…

ARMUTLU da birliktelik hakim

Ak Parti de tam bir birliktelik örneği sergileniyor. Teşkilat tam kadro mevcut Belediye Başkanı Birkan çevresinde toplanmış ve destekliyor. Teşkilatta sevilen ve sevilmeyen, istenmeyen isimler yok değil ama yapılan hizmetler de göz ardı edilemez durumda.

İlçede farklı bir seçim havası var. AKP burada tek bir güç gibi görünmüyor. MHP ve CHP nin adayları da önemli bir seçmen kitlesine sahip. MHP deki isim il genel meclisinden tanıdığımız, ilçede sevilen bir isim Atalay Beştaş. CHP de ise yine öyle. Abdullah Gençer, ilçede hem seviliyor hem diğer partililer tarafından destekleniyor. Kısacası önemli oy potansiyeline sahipler. İlçede güç dengesi eşit gibi… İlçede yapılan anketler de pek göz ardı edilmemeli.

Bağımsız Aday Musa Turgut'ta es geçilir gibi değil...
Gittiği her kapıda yoğun bir ilgiyle karşılanan Turgut'a seçmen adeta 'arkandayız' mesajı veriyor.
 
Kısaca Armutlu'da farklı bir seçim havası esiyor...

Seçim yorumlarımız devam edecek…

İlçelerde hazırlanan seçim anketlerini de yakında sizlerle paylaşacağız.
 
İlçe ve beldelerden haberdar olma için bizi takip etmeye devam edin!
 
.

Bu haber 1165 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YORUM KÖŞESİ

İZOTERMAL doğal yalıtım malzemesi

İZOTERMAL doğal yalıtım malzemesi İzotermal; su bazlı ısı, su, ses ve yangın için muhteşem bir doğal yalıtım malzemesidir. Kimyasal madde içermediği ...

Tersaneciler verdikleri sözleri unuttu

Tersaneciler verdikleri sözleri unuttu Yalova halkının büyük umutlarla destek verdiği Altınova tersaneleri, verdiği birçok sözü unuttu. Belediye binası ya...


Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi